Yalın Mimarlık ekibi olarak, içinde bulunduğumuz coğrafyada , bu zamana ve yere ilişkin bir mimarlık üretmeye çalışıyoruz. Bu üretim farklı ölçeklerde ve konularda mimari problemlere kendi bakış açımızdan, durduğumuz yerden geliştirdiğimiz çözümleri içeriyor.

Bu anlamda tasarım problemine kendi özgün çerçevesini iyi kavramaya, yapılacak olan mimarlığın ve mekanların da bu kavrayışın bir parçası olmasına gayret ediyoruz.
Mimarlığı kağıt üzerinde iyi görünen bir tasarım aracı olarak değil, yerle, bastığı bulunduğu kültürel ve sosyal çevre, geçmiş ve gelecekle, inşa etme refleksleri ile bağlayıcı bir mekânsal düzenleme aracı olarak görüyoruz. Bu anlamda üretim tekniklerini, işçiyi, işçiliği, mimarlığın yapma inşa etme ile ilgili ayrılmaz bölümünü tasarım ile bağlamaya çalışıyoruz. Bu izlemeye çalıştığımız yol ile tasarımın şantiyede kısmen devam ettiği, inşaatında ofiste masada hep yer aldığı bir ara durumu kovalıyoruz.

Bunlarla beraber, hep yeniden icad edilen histerik bir şekilde yeniyi kovalayan bir üretim bakışı yerine bazen baştan ‘demode’ olabilecek yöntem ve tasarlama metotları ile yapılar kurguluyoruz. Belki yeniyi kovalarken sürekli aynı şeyleri yapmaya başladığımız mimarlık dünyasına bir tepki bu.
Yapı üretmenin yanında içinden geçtiğimiz süreçte tam bu zamanda olup bitene, hayata, politikaya, işveren ilişkilerine, yapı yapma alışkanlıklarımıza, kentleşme reflekslerimize ve mimarlığın konusu gibi görünmeyen başka konulara da olabildiğince uzaktan bakarak tasarım probleminin bir parçası haline getirmeye ve görünür kılmaya çalışıyoruz.

Ömer Selçuk Baz ve Okan Bal olarak 2011 yılında kurduğumuz Yalın Mimari ve Kentsel Tasarım ofisi ile meslek pratiklerini mimar ve plancı olarak bir araya getirdik. Kamu ve özel sektör için çeşitli büyüklüklerde ve programlarda tasarımları yapı ve kentsel ölçekte geliştiriyoruz.

Ömer Selçuk Baz was born in Nürnberg, Germany. He completed his primary, secondary and high school education in Antakya. He received his bachelor’s degree (2002) in Bursa Uludağ University. He has participated in many national and international architectural design competitions and won lots of prizes. He has started master programme at Vienna University of Technology. At the same time he has taken part in various architectural projects mainly focused on housing and shopping centers in Atelier Stelzhammer, Vienna.

In 2005, he won first prize in Turkish National Bank Bursa Branch Office Building Architectural Competition based in Turkey. After that he has continued architectural works in Turkey.He has been a jury in various national competitions and award organizations. T.C Central Bank (1st prize), Troy Museum (1st prize) , Rhyad Mosque (1st prize), Cappadocia Museum, Zonguldak Caves Visitor Center, Korean War Memorial and Visitor Center (1st prize) are the main projects designed by Yalın Architecture team.

Since 2011, he has been continuing his professional studies in Yalın Architecture which he founded with his partner Okan Bal who is urban planner.

90 (216) 465 99 90-91-92
sbaz@yalin-mimarlik.com

Born in Adana in 1967, he finished high school at Adana Motor Meslek Lisesi and graduated from ODTU (Middle East Technical University) with a degree in City and Regional Planning. Since his graduation in 1990, he took part in many projects as project leader, urban planner and designer. He continues his work on Urban Planning at Rota Proje Danismanlik Ltd. Sti, which he founded with Deniz Ünsal in 2005. In addition to his work with Rota Proje, he has been cooperating with Denge Mimarlik, contributing to architectural and urban planning projects and competitions since 2008. His expertise includes land development, project management, zoning, urban planning, tourism and industrial planning. He is a member of the Chamber of Urban Planners of Turkey and underwater research society. He holds Group C Urban Planning Proficiency. He also has an A2+B driver’s license and amateur mariner certificate.

90 (216) 465 99 90-91-92
obal@yalin-mimarlik.com

Ece Özdür was born in Bursa, Turkey. She received her bachelor’s degree in Mimar Sinan Fine Arts University (2010). Until she graduated and after that she has participated in many national and international organizations such as architectural design competitions and restoration workshops. She also has taken part of interior design projects.

Since 2012, she has been working with Yalın Architecture.

+90 (216)465 99 90-91-92
ece@yalin-mimarlik.com

Firdevs Ermiş was born in Denizli / Turkey, in 1993. She received her bachelor’s degree in Yıldız Technical University (2016). Until she graduated and after that she has participated in many architectural design competitions and workshops.

After she graduated, since 2016, she has been working with Yalın Architecture.

+90 (216)465 99 90-91-92
firdevs@yalin-mimarlik.com

+90 (216)465 99 90-91-92
atakan@yalin-mimarlik.com

Pınar Kılıç was born in Artvin/Turkey, in 1993. She received her bachelor’s degree in Mimar Sinan Fine Arts University (2017). She has participated in many national and international architectural design competitions and workshops.

For 4 months, she has been worked as a researcher on her research project “Where does Architect[ure] Stand/Stop?” in AURA Istanbul (Architecture & Urban Research Academy).

In 2017, after she graduated, she worked with Bingöl Barka Architecture and Consultancy. During that times, she has taken part of various architectural design projects.

Since November 2018, she has been working with Yalın Architecture .

90 (216) 465 99 90-91-92
pinar@yalin-mimarlik.com

+90 (216)465 99 90-91-92


Ömer Selçuk Baz Okan Bal Ozan Elter Ece Özdür Mustafa Ege Battal Cihan Poçan Tuğgen Kukul Firdevs Ermiş Pelin Yıldız Rüstem Aslan Fonksiyon Mühendislik FDC Mühendislik Moskay Mühendislik Cemal Omak Tülay Tosun ALD Aydınlatma Murat Germen Emre Dörter Deniz Ünsal Lebriz Atan Karaatlı Burçin Akcan Ünal Cristina Rizzello E. Didem Durakbaşa Berna Göl Walter Stelzhammer Ayşenur Kurtuluş Ünal Probi Mühendislik Öneren Proje Öcen Mühendislik Tamer Aksu İpek Palalı Aycan Balaban Mehmet Yılmaz Kürşat Nazlı Parlar Engineering Cosnultancy Ente Engineering O2 Tasarım Ceypeyzaj Adal Fire Safety AlFayadh Lab Arch Dar Al-Omran Engineering Consultants Elif Tuğçe Sarıhan Berna Çelebi Ece Konuk Merve Kavas Cenk Kurtel Kemal Ovacık Murat Küçük Mustafa Hacıfazlıoğlu Simge Kutsal Ege Battal Burçin Akcan Atakan Koca Ayça Bayrak Derya Acuner Cey Peyzaj Parlar Mühendislik MKB Mühendislik Ovacık Mühendislik Murat Gülyaz Prof. Mihriban Özbaşaran Prof. Fikri Kulakoğlu Assoc. Prof. Dr. Okşan Başoğlu Prof. Dr. Tamer Topal Aslı Özbay Can Kubin Kemal Özgür Onur Yüncü Zeynep Eraydın Mehmet Akif Özmen R. Aytül Baran Özkan Yüksel Çetinkaya Semiha Demirbaş Çağlayan Ali Cumhur Zibel Ahmet Ziya Kadıhasanoğlu Burcu Eryılmaz Yekta Seren Büşra Tetik Egemen Karakaya Fatma Sezgin Ömer Yılmaz Devrim Çimen Hamdi Mengi Hüseyin Arslan Ente Mühendislik Tasarım Proje Pınar Kılıç Mahir Polat Sacit Arda Karaatlı Eda Ekim Cenk Yoldaş Bengisu İbiş Ata Turak Ömer Selçuk Baz a Uğur Mendi Lebriz Atan Şehri Kaygısız Omak Mimarlık Pro Dizayn Elektrik Melek Kılınç Ayşegül Paşahan Gözde Yardımcı M. Cihan Poçan Berrin Yavuz